Voleibalistele de la CS Dacia Mioveni 2012 au pierdut ieri seară, dramatic, jocul de campionat de la Bacău, cu Știința, după ce au avut meciul în mână.

Voleibalistele antrenate de Dan Gârleanu au cedat în 5 seturi, 2-3 rezultatele pe seturi fiind 25-20,  23-25, 18-25, 30-28, 15-8.

CS Dacia a început bine jocul din prima etapă a returului, de la Bacău și a condus încă din startul primului set. Argeșencele au avut 4-0, 5-1, 7-3 și apoi 13-6, însă până la urmă au fost egalate la 15, iar gazdele au preluat conducerea pe tabelă, câștigând în cele din urmă setul, 25-20.

În setul al doilea Dacia a condus cu 3-1, a fost egalată și apoi s-a mers cap la cap până la 15-15. Știința s-a desprins la 5 puncte , 21-16, după care oaspetele au revenit spectaculos și s-au impus cu 25-23.

Setul al treilea a fost la discreția argeșencelor, care au condus de la prima până la ultima servă, cu excepția, unui moment de la mijlocul lui, când a fost egala 12-12. Scorul final a fost 25-18 pentru CS Dacia.

În setul al patrulea s-a consumat și momentul psihologic al acestui meci. Gadele au condus la început ostilitățile, având la un moment dat 5-1, dar fiind egalate în cele din urmă la 9. Apoi, a fost rândul echipei oaspete să ia avantaj, 15-12, după care Dacia a mers în avantaj de unu sau două puncte până la 24-22. Băcăuancele au egalat însă în extremis, la 24, apoi la 25. Echipa lui Dan Gârleanu a avut apoi avantaj 26-25, 27-26, după care Știința a egalat și s-a desprins într-un final, la 30-28. Moldovencele au salvat în acest set, 5 mingi de meci.

Tie-break-ul a fost la discreția gazdelor, care au condus de la 2-2 în permanentă  și s-au impus într-un final cu 15-8, câștigând partida cu 3-2 la seturi.

După acest meci, CS Dacia Mioveni 2012 a luat un punct important și a rămas pe locul 8 cu 13 puncte. Următoarea partida a formației antrenate de Dan Gîrleanu este programată lunea viitoare, pe 24 Ianuarie, la ora 14:00, în Sala Sporturilor din Mioveni, cu SCMU Craiova, echipa de pe locul 10 al clasamentului.

Dacia Mioveni: Kriskova (20), Pereira da Silva Gomes (16), Veljkovic (13), Bernardes Felix Pereira (10), G. Dumitru (9), Rankovic (5), Puică (1), Mareș (-), Podină (libero). Antrenor: Dan Gîrleanu.