Handbalistele de la CS Dacia Mioveni 2012 au terminat la egalitate, în această seară, primul meci jucat la barajul de promovare în Liga Florilor.

Argeşencele au întâlnit pe U Cluj, formaţie de primă ligă, meciul de la Cisnădie terminându-se egal, 23-23.

Pentru CS Dacia Mioveni este un rezultat bun, având în vedere că au avut în faţă un adversar din Liga Florilor, iar şansele de promovare rămân în continuare, totul depinzând acum de rezultatele următoare, dar şi de celelalte rezultate.

În meciul cu U Cluj, cele două echipe au mers cap la cap aproape pe toată durata partidei. La jumătatea reprizei secunde, CS Dacia reuşise să se desprindă la 3 goluri, 20-17, însă după o lungă perioadă în care au marcat foarte puţin, ardelencele au ajuns să conducă cu 23-20 cu 15 secunde înainte de final. Au avut însă un om în minus pe ultimele secvenţe de joc, iar CS Dacia Mioveni a egalat în ultima secundă de joc, după ce în minutul 29 şi 57 de secunde au beneficiat de un 9 m.

Egalul Daciei, cu U Cluj, 23-23,a venit după ce în primul joc a l zilei, Slatina a înivns cu 28-22 pe Tg Mureş.

Mâine sunt programate alte două partide, de la 17.30, Slatina - CS Dacia Mioveni iar de la ora 19.30 U Cluj - Tg Mureş.

În Liga Florilor, vor promova sau se vor menţine în prima ligă, la finalul barajului, primele două clasate în turneul de la Cisnădie.