Handbalistele de la Dacia Mioveni au pierdut ieri, meciul de campionat, disputat pe propriul teren, cu SCM U Craiova.

Adversarele, locul 8 în Liga Florilor s-au impus cu 31-29 după ce la pauză au condus cu 19-15.

Oltencele au condus ostilitățile aproape tot meciuri, cu două mici excepții, iar Dacia a avut șansa ei, pe final să întoarcă soarta partidei, dar nu a putut profita. Astfel, după un început în forță și cu 3-0 pe tabelă, SCM Craiova a fost egalată la 3 în primele 7 minute, gazdele reușid primul gol de-abia în minutul 5. Apoi adversara Daciei s-a desprins la 3, 4 și chiar 5 goluri diferență (10-15, 11-16, 12-17, 14-19) pentru ca prima repriză să se încheie 15-19. Diferența s-a menținut și în repriza secundă, însă de la scorul 19-24, CS Dacia a început să recupereze și să revină, ajungând la egalitate la 25 și chiar conducând cu 26-25 în ultimele 10 minute. Spre final a fost 29-30, însă până la urmă oaspetele au terminat la două goluri avantaj 31-29.

Acesta a fost al doilea meci cu Victoria Bora pe bancă, ambele partide fiind perdute de CS Dacia. Următorul meci al argeșencelor este duminica viitoare, în deplasare la Minaur Baia Mare.

# DACIA MIOVENI – SCM UNIVERSITATEA CRAIOVA 29-31 (15-19)

# Mioveni: Ion, Mîrcă-Olariu – Krsnik 9, Beșleagă 5, Cîrjan 3, Lazăr 3, M. Ilie 2, Constantinescu 2, Milic 2, Georgescu 1, Nicolae 1, Vizuete 1, Nițu, Moldovan. Antrenor: Victorina Bora.

# Craiova: Curmenț, Șușnea – Krpez 12, Burcea-Zamfir 4, Pereira 4, Joao 3, Țicu 3, Andrei 2, Bak 2, Rodrigues 1, Cace, Grigorie, Șelaru, Vâlcan. Antrenor: Bogdan Burcea.

Rezultatele etapei a 18-a

# CSM Slatina - CSM Tg Jiu 21-25 (10-12)

# Rapid - Mîgura Cisnădie 36-26 (15-13)

# Gloria Bistrița - CSM Galați 37 - 27 (19-9)

# CS Dacia - SCM U Craiova 29-31 (15-19)

# Gloria Buzău - HC Zalău 23-16 (12-9_

# Dunărea Brăila - Minaur Baia Mare 27-25 (16-12)

# CSM București - SCM Rm Vîlcea (marți, 14.03, 17:30)

6. SCM Rm Vâlcea 35p

7. Minaur Baia Mare 27p