CS Dacia Mioveni Mioveni a obținut ieri prima victorie din Liga Florilor la handbal feminin, iar rezultatul este unul cât se poate de normal și nu o surpriză așa cum a fost catalogat de unii.

CS Dacia - Minaru Baia Mare s-a terminat 29-24 (11-9), iar evoluția gazdelor a fost una la înălțime, cea mai bună poate de până acum din primele 6 etape. Iar având în vedere investițiile în lot din vară, dar și faptul că jocul a dat speranțe de la meci la meci, culminând cu acest rezultat, putem spune că CS Dacia se află la un început de drum, care pentru ea a... început chiar acum.

Revenind la partida cu Minaur, de luni, din Sala Sporturilor din Mioveni, trebuie spus că argeșencele veneau după 5 înfrângeri consecutive în debutul campionatului, dar la mai multe dintre meciuri au avut probleme mari de arbitraj, alb-abastrele fiind clar dezavantajate de cavalerii fluierului. Prima care a ieșit în evidență de la gazde a fost portărița Mădălina Ion care a avut mai multe intervenții salvatoare, dând foarte multă încredere echipei. Constantinescu a fost și ea cea mai buna marcatoare a echipei, cu 8 reușite. În această partidă, Dacia a condus din primul minut, cu excepția unei scurte perioadă la mijlocul primei reprize, când oaspetele au avut 6-5. La pauză alb-albastrele au avut 11-9, după care a mai fost egal în minutul 36, venind apoi desprinderea decisivă a Daciei.

DACIA MIOVENI – MINAUR BAIA MARE 29-24 (11-9)

Mioveni: Ion, Mîrcă-Olariu – Constantinescu 8, Nițu 5, Vizuete 3, Georgescu 3, Krsnik 3, Cîrjan 3, Nicolae 3, Simion 1, Ivan, Beșleagă, Sărățeanu, Darie, Lazăr, Milic. Antrenori: Paul Mihăilă, Alin Oprescu.