Într-un meci disputat astăzi, care a contat pentru etapa a 24-a din Liga Florilor, handbalistele de la CS Dacia Mioveni 2012 au pierdut în deplasare, la CSM București, cu 30-24 (17-10)

În meciul disputat în Sala Rapid, argeșencele au dechis scorul, dar după 3 ratări, în minutul 10, gazdele aveau deja 7-2. Diferența de 5 goluri s-a menținut contant, până spre finalul reprizei când s-a mărit la 6 și apoi 7 goluri. CSM-ul a început repriza secundă cu alte două goluri, făcându-se 19-10, în timp ce Dacia a ratat două aruncări de la 7 m. Spre jumătatea reprizei secunda, bucureștencele s-au distanțat chiar la 10 goluri, 26-16 și 27-17. Până la final, CS Dacia a început însă să reducă din diferență, partida termîndu-se în cele din urmă 30-24.

Marcatoarele echipei lui Goran Kurteș au fost: Georgescu (9 - 4 de la 7 m), Lazăr (6 - 1 de la 7 m), Beșleagă (3), Vizuete (2), Porohniuc, Nițu (de la 7m), Predoi și Nicolae (câte 1).

Aceasta a fost antepenultima etapă, iar după această victorie, bucureștencele au urcat momentan pe locul 1 distanțându-se la 2 puncte de Rapid, care are însă un joc mai puțin disputat. În același timp, Dacia a rămas pe 12 cu 18 puncte. De asemenea, Georgescu și Beșleagă au ratat câte o lovitură de la 7m. Georgescu și Ivan au primit în acest meci câte un galben, în timp ce Georgescu și Vizuete au fost eliminate câte 2 minute.

În etapa 25, CS Dacia joacă acasă cu Măgura Cisnădie (locul 5), joi 26 mai, în timp ce în ultima etapă argeșencele vor evolua în deplasare la Dunărea Brăila (duminică, 29 mai). După aceste două partide CS Dacia va juca la barajul de menținere / promovare în Liga Florilor.