Handbalistele din Mioveni au pierdut în această seară jocul de acasă, cu CSM București, la o diferență de 6 goluri. Partida din Sala Sporturilor din Mioveni s-a ăîncheiat 26-20 pentru bucureștence, după ce la pauză acestea au condus tot la 6 goluri, 16-10.

Campioana țării a condus cap coadă meciul de la Mioveni însă a avut și ea sincopele eu. Doar în primele 11 minute diferența a fost de doar 1, 2 sau chair 3 goluri în favoarea oaspetelor, după care, pe fondusl unor ratări ale gazdelor CSM s-a distanțat, la 5 goluri, 10-5 și 11-6, chiar 6 în minutele 20 și 22, 12-6 și 13-7. Dacia a avut o tresărire de orgoliu, a venit la 4 goluri distanță, 13-9, dar în cele din urmă bucureștencele au intrat la cabine cu un avantaj consistent, 16-10. Primul gol al reprizei secunde s-a marcat de-abia în minutul 35, CSM făcând 17-10. Diferența s-a menținut constantă, 18-11, 19-12, iar în minutul 43 jucătoarele din Mioveni s-au apropiat la 5 goluri, 19-14. Apoi, până în minutul 50, CSM a marcat de 6 ori, în timp ce Dacia doar odată, astfel că s-a ajuns la 10 goluri diferență, 25-15. Căderea din final a oaspetelor nu a putut fi speculată de elevele lui Goran Curtici. Campioana a mai marcat în ultimele 10 minute doar o dată (minutul 53), iar CS Dacia Mioveni de 5 ori, astfel că partida s-a terminat 26-20 pentru CSM București.

Marcatoarele Daciei au fost C Lazăr (5), P. Toma (4), S. Lisewska (4), R. Nicolae (3), Vizuete (1), Georgescu (1), Ivan (1), Banciu (1). De partea cealaltă, cele mai în formăjucătoare ale campioanei au fost Cristina Neagu și Arntzen cu câte 7 goluri, în timp Omoregie și Dembele au înscris de cîte 5 ori. Dindiligan și Aune au completat lista marcatoarelor ospetelor, cu câte o reușită.

În clasament, Dacia a rămas pe 11 cu 9 puncte în 11 meciuri, în timp ce CSM -ul a urcat pe doi. Etapa următoare CS Dacia joacă în deplasare la Măgura Cisnădie, sâmbătă pe 22 ianuarie.