CS Dacia Mioveni 2012  este protagonista primei mari surprize a anului 2022, echipa antrenată de Goran Kurtes învingând în deplasare pe Gloria Buzău  cu 23-21.

Meciul a făcut parte din etapa a 10-a din Liga Florilor și s-a disputat sâmbătă la Buzău. La pauză, CS Dacia a fost tot în avantaj, 12-10.

Argeșencele au condus ostilitățile pe aproape toată durata partidei, cu excepția a 4 minute (între minutele 48 și 52) când gazdele au fost la conducere pe tabelă. Astfel, CS Dacia a început în forță partida de la Buzău și avea un avantaj de 3 goluri în minutul 4 (3-0). Buzoiencele au intrat însă în joc, și s-a mers aproape cap la cap, cu avantaj de unul – doupă goluri de partea Daciei. Pe finalul primei reprize Dacia s-a distanțat din nou la trei goluri (12-9), dar în cele din urmă prima parte s-a terminat cu un avantaj de doar două goluri (12-10). Și repriza a doua a început bine, echipa lui Goran Kurteș marcând și făcând din nou o diferență de 3 goluri, înză gazdele au revenit treptat, au egalat la 13 și apoi la 18, moment în care au preluat conducerea (19-18 în minutul 48). Până în minuutl 52:28, Gloria a avut câte două goluri avantaj (20-18, 21-19), însă până la final Buzăul nu a mai marcat niciun gol, CS Dacia a revenit și a preluat conducerea, partida terminându-se 23-21.

Cele 3 puncte obținute de handbalistele argeșene la Buzău sunt foarte importante, echipa acumulând 9 în total și trecând în clasament peste CSM Slatina (locul 12 tot cu 9 puncte). Victoria de la Buzău vine într-un moment important, CS Dacia Mioveni 2012 urmând să întâlnească miercuri în Sala Sporturilor din Mioveni pe CSM București.

SCM GLORIA BUZĂU – DACIA MIOVENI 21-23 (10-12)

Buzău: Batinovic, Mîrcă Olariu – Shteriova 6, Vălean 4, Subțirică-Iovănescu 2, Harabagiu 2, Petrovic 2, A. Ilie 2, Rotaru 1, Simion 1, Vasileuskaya 1, Stoleru, Zamfirescu, Moroianu, Savu, Samson. Antrenor: Aurelian Roșca.

Mioveni: Ion – Toma 5, Lisewska 4, Lazăr 4, Vizuete 3, Georgescu 2, A. Ivan 2, Cîrjan 2, Boian 1, Nițu, I. Ivan, Banciu, Tomescu. Antrenor: Goran Kurtes.