Noul antrenor al handbalistelor de la Dacia, Goran Kurtes nu a putut face minuni pentru formația alb-albastră împotriva fostei sale echipe, SCM Rm Vâlcea.

Argeșencele au cedat la 5 goluri diferență 25-30, după ce la pauză gazdele conduceau tot cu 5 goluri (16-11). În repriza secundă, cu 10 minute înainte de final, CS Dacia s-a apropiat la doar două goluri diferență, dar în ultimele 4 minute nu a mai marcat deloc.

SCM Rm Vâlcea a început în forță partida cu CS Dacia și a condus încă din startul partidei. Gazdele au avut în minutul 6, chiar 3 goluri avantaj, 6-3. A urmat o serie două eliminări în tabăra vâlcencelor, iar oaspetele au egalat în minutul 14 , la 6. S-a mers apoi cap la cap, până în minutul 23, când era tot egalitate, 11-11. Însă trei ratări (Lisewska, Georgescu, Banciu) și o eliminare (Toma) în tabăra lui Goran Kurteș au făcut ca la pauză scorul să fie 16-11 pentru SCM. Diferența s-a făcut și mai mare în primele 10 minute ale reprizei secunde, Vâlcea ducând diferența la 8 goluri, atacul gazdelor fiind mai eficient decât cel ai oaspetelor, care pe lângă ratări au avut și mai multe eliminări. De-abia de la 23-15 CS Dacia a început să mai recupereze, ajungându-se în minutul 50 la doar două goluri diferență, 25-23. În minutul 56 s-a marcat ultimul gol al partidei, de către argeșence, scorul fiind devenind 30-25. În ultimele 4 minute s-au mai înregistrat decât alte două eliminări în tabăra Mioveniului și două ratări în tabăra formației din Vâlcea. După acest rezultat CS Dacia Mioveni 2012 a rămas pe locul 12 cu doar 3 puncte.

# SCM RÂMNICU VÂLCEA – DACIA MIOVENI 30-25 (16-11)

# Vâlcea: Roch, Hosu – Liscevic 6, Glibko 5, Levchenko 5, Elghaoui 4, Florica 3, Nikolic 3, Bucur 2, Gorshenina 1, Klikovac 1, Dache, Marin, Stamin, Gonzalez. Antrenor: Bent Dahl.

# Mioveni: Ion, Polocoșer – Toma 9, Lisewska 4, Vizuete 2, Banciu 2, Nicolae 2, Porohniuc 1, Georgescu 1, Ivan 1, Cîrjan 1, Lazăr 1, Boian 1, Nițu, Tomescu, Vizitiu. Antrenor: Goran Kurtes.