Arbitrajul din meciul de handbal CS Mioveni - Rapid (27-28)  a lăsat din nou de dorit, iar echipa argeșeană a fost împiedicată sâmbătă să obțină un rezultat pozitiv în fața liderului.

“Am pierdut la limită, cu liderul Ligii Florilor, Rapid București. Am fost în avantaj la pauză, 13-11, dar meciul s-a terminat 27-28. Echipa noastră a practicat un joc ce ne îndreptățește să sperăm la rezultate bune în viitorul apropiat. Dacia a arătat bine, în schimb un arbitraj execrabil a făcut ca scorul să fie în favoarea Rapidului. Tragem un semnal de de alarmă pentru toată lumea, în condițiile în care suntem arbitrați așa nu putem să avem rezultate mai bune. Dacia a muncit dar nu a fost lăsată să joace. Mergem să jucăm la Vâlcea, am arătat că putem în meciul cu Rapid, sperăm ca arbitrajul să fie ok. Respectăm toți adversarii, dar cred că și la meciul de astăzi (n.r. sâmbătă) a fost o victorie care nu le face cinste nici celor de la Rapid. Noi am fost echipa cea mai bună în teren”  a declarat la finalul partidei directorul sportive al CS Dacia, Constantin Ciobanu.

CS Dacia Mioveni a pierdut la limită, nemeritat, sâmbătă, în Liga Florilor, meciul disputant pe propriul teren, cu liderul clasamentului la zi, Rapid București. Din nou alb-albastrele au avut de luptat și cu brigada de arbitri nu doar cu adversarele, cavalerii fluierului fiind părtinitori și ținând în mult momente echipa Dacia pe loc. Scorul a fost 28-27 pentru bucureștencele antrenate de selecționerul Spaniei, însă realitatea din teren a fost alta decât scorul final înregistrat la final. Astfel, Rapid a condus în primele 7 minute ale jocului, dar doar la diferențe de un gol, 0-1, 1-2, 2-3, 3-4. Până în minutul 13 s-a făcut însă 7-4 pentru  gazdele din Sala Sporturilor din Mioveni, grație reușitelor lui Toma (două) și Boian. A mai fost și 8-5, după care a urmat o diferență de doar un gol pentru Dacia, pentru ca repriza să se încheie 13-11. În debutul părții secunde argeșencele au făcut 14-11, dar apoi Patricia Vizitiu a fost elimiant, iar Rapidul a revenit, și a preluat conducerea cu 17-16. Lucrurile păreau să revină după aceste momente la normal, iar Mioveniul a ajuns din nou în avataj 18-17, 19-18, chiar 21-19 și 22-20. În minutul 50 era 25 2-4, dar Rapid a egalat pe finalul unei suspendări în tabăra gazdelor. Ultimele 10 minute au fost de partea oaspetelor, care au reușit să se desprindă în două rânduri la două goluri, 25-27 și 26-28. În minutul 56, Lisewska a marcat ultimul gol al partidei, cel de 27-28, iar până la final, în ultimele 4 minute, tabela a rămas intactă.

# DACIA MIOVENI – RAPID BUCUREȘTI 27-28 (13-11)

Mioveni: Popovici, Polocoșer, Ion – Toma 10, Vizitiu 4, Georgescu 3, Lisewska 3, Șt. Lazăr 3, Boian 3, Cîrjan 1, Ivan, Banciu, Tomescu, Nicolae. Antrenor: Goran Kurtes.

Rapid: Ciucă, Foggea – Carlos 8, Trifan 5, Fernandez 3, Constantinescu 3, Tîrcă 3, Dragomir 2, L. Popa 2, Hernandez 1, Badea 1, Lefter, M. Ilie, Chiricuță. Antrenor: Carlos Viver.