Având ca obiectiv clar, în acest sezon handbalistic, promovarea în Liga Florilor, CS Dacia Mioveni 2012 și-a întărit staff-ul tehnic,

aducând un antrenor cu experiența primei ligi, dar și a promovărilor.

Gheorghe Covaciu este de ieri noul antrenor principal al handbalistelor din Mioveni, acesta preluând echipa argeșeană, după ce nu și-a mai prelungit contractul cu HCM Slobozia din Liga Florilor. Tehnicianul a activat 3 ani pe banca acestei formații, iar anul trecut a reușit promovarea din Divizia A pe prima scenă. Covaciu îl va avea secund pe fostul principal, Daniel Gheorghe. Cei doi au misiunea sp promoveze pe CS Dacia Mioveni 2012 în Liga Florilor. Argeșencele mai au de trecut un hop, barajul, un turneu de promovare la care vor lua startul 8 echipe, primele două clasate din fiecare serie și la finalul căruia vor urca în eșalonul superior primele trei clasate, după meciuri fiecare cu fiecare. 

Gheorghe Covaciu are 63 de ani, este din Buzău și este unul din foștii mari handbaliști români.  A jucat la HC Minaur Baia Mare, echipă cu care a câștigat de două ori Cupa IHF, în 1985 și 1988. A fost component al reprezentativei României medaliată cu bronz în 1984, la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, și a celei care, în 1983, în Germania,  a cucerit Super Cupa Campionilor Mondiali și Olimpici. A adunat circa 90 de selecții pentru echipa națională a României. După 1990, a jucat în Portugalia. de asemenea titlul de Maestru Emerit al Sportului. În 2007 a reușit calificarea cu U Jolidon Cluj, în finala Cupei Challenge. 

handbal covaciu 2

"Am ales Mioveniul, pentru că aici este un proiect  bine făcut, pe termen lung. E în asentimentul meu pentru promovare și accedere în prima ligă și pentru supraviețuirea în anul următor. Este un proiect de durată. Am cunoscut oameni deosebiți aici și împreună putem face lucruri frumoase la Mioveni, să ne bucurăm împreună și să jucăm la anul în Liga Florilor" - Gheorghe Covaciu, antrenor principal CS Dacia Mioveni 2012

"Am semnat cu profesorul Gheorghe Covaciu antrenor principal al echipei noastre de handbal. Sperăm ca prin aducerea dumnealui echipa să aibă un plus de valoare. Cu experiența d-lui profesor, avem încredere că vom îndeplini cele două obiective, promovarea în Liga Florilor și menținerea în prima ligă" - Laurențiu Tudora, președintele CA al CS Dacia Mioveni 2012

”Deciziile luate de Consiliul de Administrație al clubului in ianuarie la nivelul secției de handbal s-au dovedit foarte bune și au dus, iată, la plasarea echipei noastre în poziția de favorită pentru calificarea in Liga Florilor MOLL. Acum încercăm, prin aducerea dlui Gheorghe Covaciu, un antrenor cu mare experiență și un nume reprezentativ în handbalul românesc, să continuăm ce am început in ianuarie, bazându-ne pe plusul de experiență și pe rămânerea lui Daniel Gheorghe lângă echipă, pentru a ajunge să fim acolo unde ne dorim, în Liga Națională! Când și cum...nu știm nici noi acum, dar ne facem toate strategiile în noua formulă, astfel incât, dacă va fi nevoie, să tranșăm fără emoșii un sezon" ciudat", afectat atât de pandemie cât și de dorința speculativă a unor echipe de a juca, dupa ce un sezon întreg au facut figuratie!  Succes dlui profesor, succes Daniel! Așteptăm promovarea!" -Constantin Ciobanu, director sportiv CS Dacia Mioveni 2012

Gheorghe Covaciu a semnat ieri contractul cu CS Dacia, la Primărie, acolo unde antrenorul a avut o discuție și cu edilul Ion Georgescu, în care a întărit ideea realizării obiectivului clubului.