CS Mioveni a urcat pe locul al doilea al clasamentului Ligii a II-a, după victoria de ieri, cu 3-0, cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Elevii lui Marius Stoica au avut meciul în mână şi au condus ostilităţile pe toată durata partidei, nepunându-se niciun moment problema învingătorului.

Hergheligiu a deschis scorul în minutul 13 după o recuperare a lui Massaro şi o pasă ideală a italianului, golul fiind marcat cu un şut de la 16 m. Apoi, în finalul primei reprize Massaro a spart şi el gheaţa la echipă, marcând primul său gol oficial în tricoul galben-verde, după ce Coşereanu a centrat din dreapta, Hergheligiu a şutat, iar italianul a deviat din 6 m în plasă. Massaro a realizat dubla în repriza a doua, în minutul 70, la o fază în care mingea a circulat pe acelaşi traseu ca la golul doi, Coşereanu a pasat pentru Hergheligiu, acesta a deviat pentru italian, iar vârful, singur cu portarul în 6 m a îndeplinit o simplă formalitate. Singura fază notabilă a oaspeţilor a fost o bară în minutul 59, la 2-0 pentru gazde, Gonzalez reluând cu capul din 6 m, de la colţul lung, o centrare din stânga, mingea lovind pământul şi apoi transversala, după care Beţa a respins de pe linia porţii, din faţa lui Bajko.

CS Mioveni a urcat pe locul 2 după această victorie, cu 20 de puncte, rămânând singura formaţie din campionat neînvinsă. Etapa următoare, CS Mioveni va evolua în deplasare, la Ripensia Timişoara.

# CS MIOVENI - FK CSIKSZEREDA 3-0 (2-0)
Stadion: Orăşenesc (Mioveni - Argeş);
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi); Asistenţi: Cristian Voicu (Focşani) şi Constantin Mihai Cantemir (Făgăraş); Rezervă: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea); Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) şi Ştefan Donciu (Sfântu Gheorghe).

Mioveni: Fl. Croitoru - Rob. Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea (cpt.) - M. Şerban, R. Costin - Coşereanu (82 Călin), Massaro (75 Alexe), Măzărache (65 Işfan) - Hergheligiu
Rezerve: Val. Sima - Ed. Stoica, Ct. Alexe, Rem. Enache, Alin Călin, Cioargă, Işfan
Antrenor: Marius Stoica

Csikszereda: Ljuljanovic  - Palmeş, Csonka, Lalic, Simo, Casiadi, Sz. Neres (cpt.) (80 Barta), Kalman (46 Bajko), Eder Gonzalez, Magyari (46 Takacs), Logon
Rezerve: Bordas - Aszalos, Csuros, M. Takacs, Barta, Erdei, Bajko
Antrenor: Valentin Suciu