O remiză şi o victorie au obţinut echipele argeşene din Liga a II-a în etapa din acest week-end, CS Mioveni terminând

la egalitate 2-2 pe propriul teren cu Metaloglobus, în timp ce Campionii FC Argeş s-au impus cu 2-0 la Daco - Getica.

Galben-verzii au deschis etapa a 6-a, vineri seara şi nu au reuşit decât o remiză, deşi aşteptările erau mult mai mari de la acest meci. Elevii lui Marius Stoica au condus ostilităţile în această partidă şi au ratat câteva ocazii mari. În prima repriză, scorul a fost deschis de cu un şut din careu, însă până la pauză oaspeţii au egalat la o greşeală de marcaj, la o lovitură liberă. La scurt timp după reluare, CS Mioveni a înscris din nou prin Raul Costin, însă Metaloglobus a egalat din nou cu 20 de minute înainte de final, după ce a primit un penalty controversat. Arbitrajul lui Florin Mazilu a lăsat de dorit în acest joc, acesta luând decizii eronate sub presiune. Cu punctul luat în acest joc, CS Mioveni a acumulat 14 şi a rămas pe locul 2 în clasament. Etapa următoare, duminică, echipa lui Marius Stoica joacă în deplasare, la UTA. În meciul cu Metaloglobus, pentru galben-verzi au jucat: Croitoru - Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea - Costin, Anghelina - Cioargă, Hergheligiu, Coşereanu - Balint, pe parcurs mai intrând Alexe, Măzărache şi Şerban.

Campionii FC Argeș a obținut sâmbătă după-amiază a patra victorie din această ediție de campionat și s-a apropiat de podiumul ligii secunde. Argeşenii s-au impus cu 2-0 în confruntarea din deplasare, cu Daco Getica București. Ambele goluri ale alb-violeților au fost marcate de căpitanul Ionuț Năstăsie. Piteștenii au deschis scorul destul de repede în urma unei combinații la marginea careului advers, finalizată de Năstăsie cu un șut pe jos, la colțul lung. Argeșenii mai puteau marca încă o dată până la pauză prin Blejdea care a reluat spectaculos spre poarta gazdelor, însă șutul său nu a prins cadrul porții. După pauză, bucureștenii au avut o mare șansă de a restabili egalitatea, însă portarul Răzvan Ducan a scos din vinclu șutul lui Neacșu. Cu o jumătate de oră înainte de final, Campionii FC Argeș și-a dublat avantajul pe tabela de marcaj în urma unei faze fixe. Blejdea a fost agățat în careu de portarul gazdelor, centralul a dictat penalty, care a fost transformat de Năstăsie. Până la finalul partidei, piteștenii și-au mai creat și alte oportunități de a marca, cele mai mari prin Matiș și Buhăescu. În ultimul sfert de oră, Daco-Getica a evoluat în inferioritate după ce Gheorghe a văzut al doilea galben pentru un fault la jumătatea terenului. La Campionii FC Argeş au jucat: Ducan - Tofan, Motroc, Şerbănică, Muşat - Şerban, Brînzan - Matiş, Năstăsie(cpt)(min.64 Nini Popescu), Blejdea(min.70 Prepeliţă) - Barbu(min.83 Buhăescu).