FCSB a început sezonul 2019-2020 al Ligii I la Piteşti, ieri seara, cu o victorie, scor 4-3 (2-1), în fața celor de la FC Hermannstadt.

Partida s-a disputat pe stadionul Nicolae Dobrin, în faţa a 3500 de spectatori, în mare majoritate piteşteni. De notat că în campionatul trecut, stadionul din Piteşti a fost gazdă o bună perioadă de timp, pentru Hermannstadt, sibienii jucând aici meciurile de acasă.

După un început ezitant, în care și-au analizat adversarul, elevii lui Bogdan Andone au echilibrat partida şi, pe acest fond, Florinel Coman a deschis scorul, cu un şut din pasa lui Mihai Roman. Tabela s-a modificat din nou după șapte minute. Florinel Coman i-a pasat inteligent lui Hora și acesta a reluat pe sub Figueiredo. Oaspeții au redus din handicap în ultimul minut, prin Tsoumou, care a înscris cu un șut din centrul careului, deviat de Planic. În repriza secundă, Bogdan Andone a făcut o schimbare inspirată, prin introducerea lui Dennis Man, care a avut efect pe tabelă după câteva secunde. Tănase a pasat în centru, Hora a lăsat inteligent balonul, iar Man a şutat, plasat, la firul ierbii pentru 3-1. Formaţia antrenată de Costel Enache a punctat şi ea după numai patru minute prin Alexandru Dandea, care trimis un lob din marginea careului de 6 m. Tot sibienii au marcat încă o dată, prin Yazalde, dar reușita sa fost anulată pe motiv de ofsaid. Iulian Cristea putea reface diferența de două goluri, dar șutul său a lovit transversala. Jucătorii noștri au continuat să controleze partida și doar paradele lui Figueiredo au limitat proporțiile scorului. Totuși, portarul lusitan nu a mai putut face nimic în minutul 80, la lovitura de cap a lui Dragoș Nedelcu. Partida s-a încheiat cu un gol al sibienilor, înscris de Debeljuh, după un penalty, parat inițial de Andrei Vlad, acordat de arbitrul Horațiu Feșnic, pentru un presupus fault al lui Planic.

FCSB obține a doua victorie a sezonului, după cea din UEFA Europa League, cu FC Milsami Orhei și se pregătește pentru returul cu gruparea moldoveană, programat joi.

FCSB – FC HERMANNSTADT 4-3 (2-1)
Marcatori: Coman ’23, Hora ’30, Man ’53, Nedelcu ’80 / Tsoumou ’45, Dandea ’56, Debeljuh ’90+3

FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Planic, Bălașa – Filip (Nedelcu ’46), Vână, Roman (Man ’52) - Tănase, I. Hora, Coman (Oaidă ’84).

Antrenor: Bogdan Andone.

FC Hermannstadt: Figueiredo - Mățel, Dandea, Luchin, Popovici – Dumitriu (Petrescu ’55), Cordea, Dâlbea, Caiado – Tsoumou (Debeljuh ’84), Sîntean (Yazalde ’51).

Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Fl. Coman ’71, Belu ’73, Nedelcu ’81, Planic ’90+3 / Dumitriu ’32, Dandea ’68

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj).

Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj), Mihai Marica (Bistrița).