Luni este programat la Piteşti derby-ul local al Ligii a II-a, FC Argeş - CS Mioveni, partida contând pentru etapa a 30-a. Cele două echipe se prezintă

la acest meci după un parcurs similar, ambele venind după cîte trei victorii consecutive.

FC Argeş a obţinut ultimele trei victorii cu acelaşi scor, 2-1, cu Aerostar, la Oradea şi la Petrolul, toate fiind de când Augustin Edaurd a venit la timona echipei. La ultimul succes, în deplasare la Ploieşti, Buhăescu şi Cătălin Barbu au fost decisivi. Argeșenii au deschis scorul după doar cinci minute prin Vasile Buhăescu care și-a recăpătat instinctul de golgheter veritabil după o perioadă în care intrase într-un con de umbră. Vârful piteștean a fost omul potrivit la locul potrivit, executându-l cu sânge rece pe Cezar Lungu care reușise să respingă în față trasorul lui Panait, de la 25 m. Petrolul a restabilit egalitatea prin Robert Moldoveanu care a trimis în plasă, din interiorul careului, după ce Nicușor Grecu reușise să respingă șutul în forță expediat de Șaim. Insistența pe faza ofensivă din repriza secundă a fost răsplătită de Cătălin Barbu care l-a învins pe Cezar Lungu cu o torpilă din interiorul careului care s-a dus direct sub transversală!  În urma acestui rezultat, FC Argeș a ajuns la 53 de puncte, acumulate în 29 de etape și s-a apropiat la 6 lungimi de Sportul Snagov, ocupanta poziției a 5-a a ierarhiei. Pentru FC Argeş au jucat: Nic. Grecu - D. Oancea (Hreniuc 88'), Vişa, Turda, Tofan - Ct. Barbu (Ed. Florescu 63'), Andr. Panait, R. Costin, I. Năstăsie (cpt.)(Buleică 72') - I. Şerban, Buhăescu.

Contra lui Aerostar Bacău, CS Mioveni a avut până la urmă un meci uşor, deşi adversarul se prezenta la acestă partidă într-o situaţie grea în clasament, cu 4 înfrângeri consecutive. Scorul final este oarecum mincinos, pentru că argeşenii trebuiau să câştige la o diferenţă mult mai mare, în condiţiile în care adversarul nu a ridicat aproape nicio pretenţie ofensivă. Omul meciul a fost o rezervă, Andrei Hergheligiu, jucător intrat în minutul 55 pe teren, şi care a contribuit decesiv la cele două goluri, dar care a mai ieşit în evidenţă şi în alte patru rânduri. De asemenea, Simon Măzărache a făcut un meci bun, evoluţia fiindu-i încununată de un gol, primul al gazdelor.  În minutul 62, CS Mioveni deschis scorul prin Măzărache, atacantul nedându-i nicio şansă portarului advers la un şut puternic din careu, faza plecând de la Hergheligiu, iar Rădescu centrând deicisv. În minutul 71 Hergheligiu a avut  o nouă incursiune pe stânga şi i-a pasat decisiv la 16 m lui Boboc, mijlcaşul marcând pentru 2-0. Galben-verzii rămân pe acelaşi loc pe care au intrat în iarnă, 7, fiind la 5 puncte de locul 6 şi la 12 de podiumul clasamentului. Contra Bacăului, la CS Mioveni au jucat: Fl. Croitoru - Kilyen (79 Isfan), Celea, Beţa, Ed. Stoica (cpt.) - Rădescu, M. Şerban, Traşcu, C. Năstăsie (55 Hergheligiu), Val. Balint, Măzărache (67 Boboc). Antrenor: Daniel Opriţa