CS Mioveni a disputat astăzi al treilea meci amical al acestei ierni. După victoriile la scor din primele două jocuri, a urmat o remiză,

cu Chindia Târgovişte, una dintre echipele candidate la promovarea în Liga I.

Meciul s-a jucat la prânz, pe Stadionul Orăşenesc din Mioveni şi s-a încheiat 1-1, după ce la pauză oaspeţii conduceau cu 1-0, marcând golul din penalty, în timp ce gazdele au egalat în repriza  doua şi au trecut pe lângă victorie, după ce Năstăsie a ratat un penalty.

Partida de azi a avut două reprize diferite, una (prima) destul de anostă, fără ocazii de gol, cu un joc disptuat mai mult la mijlocul terenului fără acţiuni multe, şi alta (a doua) în care Mioveniului a fost la conducerea jocului, egalând şi ratând mult în timp ce pe final oaspeţii au avut şi ei şansa victoriei, dar portarul Sima a salvat în câteva rânduri.

Chindia a deschis scorul în minutul 38, după ce Boboc a faultat un adversar în careu, iar Cherchez a transformat penalty-ul. După pauză, galben-verzii au intrat excelent în joc şi au forţat egalarea, punând o presiune mare pe adversar. Până la urmă defensiva adversară a cedat, în minutul 54, când Lazăr a şutat puternic de la 25 m puţin lateral stânga, la semiînălţime, lângă bară, iar mingea a trecut printre mâinile goal-keeper-ului. Apoi, în minutul 58, acelaşi Lazăr şutează violent de la 16 m din demivole, dar portarul respinge cu greu în bara transversală, iar la faza următoare Ayza trage şi el puternic de la 16 m, portarul respingând din nou cu greu. În minutul 60, la o mingea centrată în careu, Eduard Stoica este împins şi faultat, iar arbitrul a dat penalty. Lovitura de pedeapsă a fost însă ratată de Năstăsie, care a trimis în stânga portarului, iar acesta a respins. În minutul 75 Năstăsie scapă unu la unu cu un adversr şi şutul său , puternic, de la 16 m, este deviat, mingea trecând milimetric pe lângă vinclu. Pe final oaspeţii au mai ajuns în careul adevrsar, pe fondul unei dominări a gazdelor, şi au ratat câteva oportunităţi bune de a câştiga partida.

# CS Mioveni - Chindia Tîrgovişte 1-1 (0-1)
Au marcat: Lazar (54, sut de la 25 m, linga bara, pe coltul portarului) / Cherchez (38, din 11 m, dupa un fault in careu al lui Boboc)
În min 60 Nastasie a ratat un penalty, obtinut de Edi Stoica, portarul aparand mingea trimisa in stanga sa
# CS Mioveni: Sima - Kilyen, Beţa, Burnea, Edi Stoica - Lazăr, Boboc - Rădescu, Năstăsie, Coşereanu - Ayza. Au mai jucat: Popescu, Balint, Celea, Dumitrache, Druga, Isfan. Antrenor: Daniel Opriţa

# Chindia: Aioanei - Martac, Dudea, Şandru, Dumitraşcu - Vdim, Liviu Mihai, Novac, Mihaiu - Cherchez, Neicuţescu. Pe parcurs au intrat şi restul componenţilor lotului. Antrenor: Viorel Moldovan