CS Mioveni a ratat sâmbătă o şansă mare de a urca pe locurile de play-off, după ce a obţinut doar o remiză pe propriul teren cu o

candidată la retrogradare, nou-promovata ACS Fotbal Comuna Recea.

Partida de la Mioveni s-a terminat 1-1, după ce gazdele au deschis scorul prin Rădescu în minutul 30, iar oaspeţii au egalat în minutul 49 prin Mărieş, cu capul din careu. Galben-verzii au suferit la finalizare în acest joc ratând şi câteva ocazii mari prin Mar, Blănaru, Işfan şi Rădescu.

Cu doa run punct obţinut, CS Mioveni a ajuns pe locul 10, având ce-i drept 24 de puncte, cu doar unul mai puţin decât ultimul loc de play-off, însă galben-verzii joacă în următoarele două partide în deplasare, cu U Craiova şi Petrolul.

Pentru CS Mioveni a fost a treia remiză pe propriul teren (n.r. chiar a patra dacă punem la socoteală şi pe cea cu Turris, care a fost anulată), echipa lui Pelici suferind în acest sezon la meciurile de acasă, unde din cele 21 de puncte puse în joc în cele 7 meciuri programate, 15 puncte au fost irosite, în urma a trei întrângeri (0-1 cu Metaloglobus, 1-2 cu Viitorul Pandurii, 0-1 cu U Cluj) şi trei remize (1-1 cuRecea, 1-1 cu Csikszereda , 0-0 cu Buzău) argeşenii nereuşind să se impună decât într-o partidă (1-0 cu Reşiţa) şi acest din urmă succes, venind în toamnă, la un an după precedentul de acasă.

# CS Mioveni  – Fotbal Comuna Recea 1-1 (1-0)

Au marcat: Rădescu (30) / Marieş (49)

# CS Mioveni: Ius. Popescu - Oancea, Al. Iacob, Gherghe (cpt.) (57 Işfan), Șerbănică – D. Toma (78 Ivan), Andr. Panait (67 Massaro) - Rădescu (77 Coşereanu), Blănaru (67 Vereș), Mar – Bg. Rusu
Rezerve: Ducan –Tib. Coman, Alexandrescu, Val. Cristea
Antrenor: Alexandru Pelic

i# Fotbal Comuna Recea: Răilean – Potcoavă (46 Marieş), Oiță, Burdeț, R. Ispas – Văsălie, Akhmatov (90+3 Szecui), Micaș (cpt.), Fica (86 Brata) – Mendoza – M. Coman (83 Batin)
Rezerve: Bota – Bura, Lehet, Chinde, Urs
Antrenor: Florin Fabian

Arbitru: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea);

Cum s-au marcat golurile:

♦Min 31 1-0 Pe o fază de contraatac în stânga o centrare a lui Şerbănică şi o prelungire a balonului cu capul pe bara a doua a lui Rusu, Ionuț Rădescu preia la 7 metri lateral și șutează pe jos la colțul lung

♦Min 49 1-1 Nou-intratul Alexandru Mărieș egalează cu o lovitură de cap din 13 metri ușor lateral stânga la colțul lung, după o centrare din dreapta careului