CS Mioveni a ieşit din Cupa României, în fazele preliminarii, după ce ultima oară se întâmplase acest lucru acum 7 ani.

În sezonul 2013/2014, galben-verzii au fost eliminaţi de Petrolistul Boldeşti, tot în faza a patra. De atunci, argeşenii au jucat an de ani în şasiprezecimi (2015/2016), optimi (2017/2018, 2018/2019, 2019/2020) sau sferturi (2014/2015, 2016/2017).

Ieri, galben-verzii au fost eliminaţi de Concordia Chiajna, ilfovenii învingând cu 1-0 pe propriul teren. Mioveniul a fost mai prezentă în jocul de la Chiajna, având mai multe ocaziii, dar ratând în situaţii bune prin Rădescu, Oancea, Negruţ, Rusu, Işfan, Marinescu. Gazdele au ratat desprinderea pe tabelă în ultimul minut, atunci cnd Işfan a scos de pe linia porţii.

Singurul gol al partidei a fost reuşit de Marc, în minutul 66, după un corner, bătut la colţul lung.

CS Mioveni se axează acum pe campionat, acolo unde în decurs de 7 zile are o triplă de foc, disputând meciuri cu U Cluj, Rapid şi Farul.

# Concordia Chiajna – CS Mioveni 1-0 (0-0)

A marcat: Marc (66)

# Concordia: Lungu – Stănică, Marc, Intzidis, Lazăr, Llullaku, Arnăutu (83 Cucu), Biceanu, Oanea (80 Borţa), Atomei (80 Dumitru)  – Nsiah (61 Hergheligiu). Antrenor: Auraş Braşoveanu

# Mioveni: Popescu – Oancea, Gherghe, Garutti, Mar (78 Şerban) – Rădescu (67 Velbum), Szilard  (80 Massaro), Toma (67 Işfan), Coşereanu – Negruţ (67 Marinescu). Antrenor: Claudiu Niculescu

Arbitru:  Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov)

Cartonaşe galbene: Oanea (32), Cucu (85, 90+4), Lazăr (90), Lungu (90+3) /  Rădescu (34), Oancea (69), Rusu (82)

Cartonaş roşu: Cucu (90+4)

Cum s-a marcat golul:

# 0-1, min 66: centrare din corner de pe dreapta, la colţul lung, apărarea argeşeană este depăşită, Mrc apare nemarcat şi reia cu capul în plasă din 2 m