CS Mioveni a apierdut astăzi, cu 2-1, amicalul disputat la Ploieşti cu echipa de Liga 1, Astra Giurgiu.

Elevii lui Claudiu Niculescu au dat piept cu vedele Ligii I, Budescu, Alibec sau Răduţ şi în prima repriză au fost egalii lor, scorul la pauză fiind 0-0. La reluare, Astra a deschis scorul în minutul 50, prin nou-intratul în joc Şerban, care a şutat de la 20 m în vinclu. Apoi galben-verzii au egalat prin Măzărache după o acţiune personală, în minutul 60. În ultimul minut de joc, marcatorul Astrei mai şutează o dată de la distanţă, iar de data asta portarul Preda scapă mingea în plasă.

Pentru CS Mioveni se pare că a fost singurul meci de pregătire al acestei perioade, pe 7 iulie, în prima etapă din play-off, trupa lui Niculescu urmând să întâlnească Rapid-ul, pe propriul teren. În schimb, Astra, va juca în play-off-ul Ligii I, luni, cu FCSB.

Astra, prima repriză: Bolboașă – David Bruno, Graovac, C-tin. Dima, Radunovic – Crepulja, Seto – Răduț, Budescu, Balaure – Alibec
Astra, repriza a doua: Silveanu – Graur, C. Avram, Gab. Simion, Riza (probe, Metaloglobus) – Gab. Șerban, Al. Ioniță – Val. Gheorghe, Stahl, D. Gheorghe – Fatai
Antrenor: Bogdan Andone

CS Mioveni: F. Croitoru – Ghiță, Beța, Burnea, Alexe, R. Costin, M. Șerban, Rădescu, Massaro, Coșereanu, Măzărache
Au mai jucat: Val. Sima, Bg. Preda – Albăstroiu, Rob. Gherghe, Trașcu, Ed. Stoica, Anghelina, Ișfan, C. Șerban, Hergheligiu, Val. Balint
Antrenor: Claudiu Niculescu