Baschetabaliştii de la BCM U FC Argeş Piteşti au pierdut luni seara, în deplasare, la Cluj Napoca, cu 106-104,

meciul cu ocupanta locului secund în clasament, Universitatea BT. Partida a contat pentru prima etapă a părţii secunde din TOP 6.

Jocul de la Cluj s-a decis în prelungiri, după ce la finalul celor patru sferturi a fost egal 89-89 (19-20, 22-20, 28-25, 20-24). În prelungiri însă, a fost 17-15 pentru gazde, care s-au impus în final cu 106-104.

Cel mai bun marcator al piteştenilor a fost Jahii Carson cu 27 de puncte, 7 recuperări şi 8 pase decisive. La oaspeţi a debutat şi Daniel Bailey.

În acest meci a fost stabilit şi un nou record stagional la număr de faulturi dictate - 66. BCM U FC Argeş a greşit de 36 de ori, iar gazdele de 30. Datorită numeroaselor greşeli, Bishop şi Korniienko au părăsit mai repede suprafaţa de joc.

"Am fost aproape de a câştiga şi îmi pare nespus de rău că nu am reuşit acest lucru. Au fost câteva decizii greşite pe final, dar au fost destui factori care au dus la asta" spunea după meci antrenorul piteştenilor, Florin Nini.

După acest joc, BCM U FC Argeş Piteşti ocupă în TOP 6 locul al şaselea, cu 28 de puncte.

Următorul meci al argeşenilor este programat astăzi, în Cupa României - sferturi, tot în deplasare la U BT Cluj.